Over de top
We hebben het nieuwe smart al eerder onderschat als het op rijeigenschappen aankomt. De #1 en #3 zijn heel erg leuke auto's om te rijden en hoewel de #5 nog veel meer gewicht in de schaal legt, bewijst ook deze grote SUV dat een gezinsbak niet saai hoeft te zijn. Toegegeven; we rijden met de bijna 650 pk sterke Brabusversie die in 3,8 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/h katapulteert. Maar zelfs de basisuitvoering heeft al 340 pk en dat op de achterwielen. De smart weegt dan wel een lieve 2.378 kg, maar daar heb je tijdens het rijden niet echt last van.
Het onderstel is duidelijk op comfort afgestemd, zelfs in deze sportieve versie. Smart doet niet flauw en zet een uitgebreide testroute over bijzonder slecht wegdek uit. Het Portugese binnenland krijgt de #5 echter niet klein en als het asfalt eenmaal verbetert blijkt maar waartoe deze auto nog meer in staat is. De besturing voelt dan behoorlijk kunstmatig aan, je stuurt wel zwaar en kunt de smart prima plaatsen in een bocht. De auto geeft dan geen krimp en sleurt alle massa probleemloos de bocht door. De auto is natuurlijk ontzettend snel, maar het is het gemak en de rust waarmee de snelheid wordt bereikt die het meeste overtuigt. Nergens wordt het oncomfortabel of onstuimig en daarmee ook wel wat voorspelbaar. Het doet ons beseffen dat al die pk's (volgens ons krijg je er nergens zoveel voor je geld) een tikkeltje over de top zijn. Een achterwiel- of reguliere vierwielaangedreven versie zal minstens zo gerieflijk zijn en we hebben niet direct het idee dat je daarin al iets tekort komt. Tenzij je graag 210 km/h rijdt, want de Brabus schopt het als enige verder dan de standaard 200 km/h begrenzing.
Meer dan in de andere smarts kun je de veiligheidssystemen eenvoudig naar wens instellen. Toch klinkt er af en toe nog een veiligheidsmelding van een systeem dat we dachten uitgeschakeld te hebben. Zo is de afstandswaarschuwing ronduit irritant en dient de rijbaanhulp ook in drie stappen compleet uitgeschakeld te worden. Softwarematig wordt dit nog aangepast, zodat je in de productieversie daar geen last meer van hebt.
Mazda CX-60 2.5 e-SkyActive PHEV Takumi Plus
Subaru Forester 2.0i e-Boxer First Edition
Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid AWD GR Sport
DS 7 e-Tense 4X4 300 Antoine de Saint-Exupéry Collection
Peugeot e-3008 73 kWh 210 Allure
Nissan Ariya 87 kWh e-4orce Evolve
Kia Niro EV 64 kWh ExecutiveLine
Volvo C40 Recharge Twin Pure Electric Ultimate
Kia EV6 77.4 kWh RWD Plus
Audi Q4 e-tron 40 Advanced edition